Kada į Kėdainių kraštą atkeliavo pirmieji gyventojai, nežinoma, nes iki šiol nėra tyrinėtos akmens amžiaus stovyklavietės ir gyvenvietės. Kad jų būta, liudija pavieniai ir dažniausiai atsitiktinai aptinkami akmens amžiaus dirbiniai: šlifuoti akmens kirvukai, įvairūs apdirbto titnago ir kaulo įrankiai. Visi jie – iš vėlyvojo akmens amžiaus, arba neolito, kuris Lietuvoje prasidėjo V tūkst. pr. Kristų ir baigėsi II tūkst. pr. Kristų.
Pirmieji Kėdainių krašto vietoves XIV a. viduryje paminėjo vokiečių kronikininkai. Aprašydami Vokiečių ordino riterių žygius į Nevėžio lygumą, jie 1362 m. paminėjo Šėtą, 1364 m. Labūnavą, 1371 m. Kujėnus, Šlapaberžę, Kalnaberžę, Apytalaukį, Aristavą, 1372 m. Dotnuvą, Beržus, Ramėnus, Miegėnus, Babėnus, Karūnavą, Pėdžius, Kaplius, Normainius.

Vietovę, siejamą su Kėdainiais, 1372 m. paminėjo „Livonijos kronikos“ autorius Hermanas Vartbergė. Jis ją pavadino „terra Gaydine“ (liet.-Gaydines žeme, suprask kaimu). Legenda byloja, esą Kėdainių pavadinimas kilęs nuo turtingo pirklio Keidangeno vardo. Pirklys į Nevėžio lygumą atvyko iš Kuršo, surado gražią vietą prie keturių upių ir įkūrė nedidelį kaimą. Kaimo šiauriame pakraštyje augo šventoji giria, o joje buvo pagonių šventykla. Šventyklą 1403 m. kryžiuočiai sunaikino, šventąją giria iškirto ir pastatė mūrinę gotikinę Šv. Jurgio bažnyčią.
Archeologiniai kasinėjimai liudija, kad Kėdainiai išaugo iš nedidelio žemdirbių, gyvulių augintojų ir žvejų kaimo, kuris XIV a. pradžioje įsikūrė dešiniajame Nevėžio krante, toje vietoje, kur dabar plyti Didžiosios Rinkos aikštė. Kaimas buvo apie 4 ha dydžio ir tikriausiai niekuo neišsiskyrė iš kitų, vokiečių kronikose paminėtų Nevėžio lygumos kaimų.
Kėdainiai XV a. – privatus miestas
Hansos pirkliai Kėdainiuose
Kėdainiai XVI a. – reformacijos židinys
Kėdainiai XVII a. – aukso amžius
Įvairiatautis ir daugiakonfesinis miestas
Miesto valdymas
Švietimas ir lietuvių kalbos puoselėjimas
Aukso amžiaus pabaiga Kėdainiai XVIII a. – savivaldos netekimas
Kėdainiai XIX a. – provincijos miestelis
Kėdainiai XX a. I pusėje – apskrities centras
Švietimas ir kultūra
Kėdainiai sovietinės ir nacių okupacijų metais
|